Aktuální doporučení pro ochranu řepky

Vážený pěstiteli řepky,


porosty řepek jsou kvůli suchému počasí v jarním období povětšině nižšího vzrůstu, různě poškozené mrazy. Nicméně stále mnoho porostů vypadá nadějně navzdory počasí. V dnešních dnech jsme se v různé intenzitě dočkali i srážek.


Vzhledem ke skutečnosti, že porosty jsou často napadené škůdci, převážně dřepčíky, kteří způsobují a způsobili vstupní brány infekcím, můžeme v následujících dnech očekávat rozšíření houbových infekcí.


napadené řapíky listů od dřepčíků se vyskytují převážně v nižších patrech. Optimální podmínky pro hlízenku nastanou při střídání tepla a vlhka (zde stačí ranní rosa). Mezi další choroby, které se mohou šířit patří i foma, šedá hniloba a alternaria. Naše fungicidní doporučení je jednoznačné - Propulse® v dávce  1 l/ha. Zároveň by bylo dobré použít větší množství vody a podporu vzduchu  při aplikaci, aby se fungicidní ochrana dostala i do spodních pater porostu.


Propulse® v technologii s jarní a podzimní aplikací fungicidu Tilmor® potvrdil nejekonomičtější i nejefektivnější řešení v ochraně řepky v pokusech SPZO  v roce 2018.


Propulse® lze výhodně nakoupit v balení s Biscaya® nebo v letošním roce nově  pro pěstitele máku v balení s Laudis®.


Propulse® doporučujeme všem pěstitelům máku, kde dosahuje opakovaně  výborných výsledků, prezentovaných během makových seminářů a v periodikách.


Posledním rokem je možné použít účinné insekticidní ošetření proti šešulovým škůdcům Biscaya®.